Oko je po svojoj strukturi veoma jedinstven organ, sadrži dijelove koje na niti jednom drugom dijelu tijela nećemo pronaći (rožnica, šarenica) ali i dijelove koji su sastavni dio naših tijela (vezivno tkivo, mišići). Zbog sličnosti sastavnica organa nije začuđujuće da određena bolest tijela zahvati i oko. Ukoliko već nosite naočale zasigurno Vam je rečeno kako bi se kontrola vida trebala obavljati svakih godinu dana, u slučajevima viših dioptrija, određenog disbalansa ili prisutnosti neke bolesti, vremenski period kontrole bi se trebao smanjiti na onoliko mjeseci koliko Vam vaš optometrist/oftalmolog odredi. Počevši od djetinjstva veoma je važno raditi kontrole vida (ali i kompletan liječnički pregled) kako bi se korigirala dioptrija i oko dovelo u stanje najoštrijeg vida, jer samo oko koje ima potpunu korekciju se može razvijati bez ograničenja do svog maksimuma.
Ukoliko se kod djece prvi oftalmološki pregled ne napravi do četvrte godine života, a dijete ima ambliopiju (slabovidno oko) ili strabizam (bježeće oko) , riskiramo zdrav razvoj oka. Negdje oko pubertetske dobi dolazimo u razdoblje kada dioptrija kod djece koja su do sada nosila naočale može nestati, ili se smanjiti u odnosu na postojeću. S druge strane, moguće je da se pojavi dioptrija kod djece koja puno vremena provode na računalu, učeći u polumraku ili zbog gledanja u blještavi ekran mobitela (opet u mraku) svaku večer prije spavanja. Ta djeca najčešće imaju kratkovidnost (minus dioptriju) te je potrebno nositi naočale sa punom korekcijom kako se dioptrija ne bi povećala. Veliku ulogu igra i zasebnost svakog oka jer je uvijek jedno oko dominantno te ono svu ulogu preuzima na sebe, a veoma je važno da oči funkcioniraju zajednički i da koristimo binokularan vid, a ne pojedinačno, kako ponovno, ovo nedominantno oko ne bi slabilo.
U dvadesetim godinama života oči koje imaju dioptriju mogu ući u fazu stagnacije. To znači da se dioptrija korisnicima naočala ne mora promijeniti godinama pa je potrebno samo mijenjati leće na naočalama ukoliko su one oštećene. Veoma je bitno napomenuti, da su oči jedan individualan organ i da ta faza stagnacije može ali i ne mora nastupiti kod svih korisnika naočala. U dobi od četrdeset godina počnemo osjećati posljedice starenja očne leće, pojavljuje se presbiopija (staračka dalekovidnost) i dolazi tegoba „kratkih ruku“ jer koliko god Vi udaljili novine ili mobitel, i dalje se mala slova mute. Ovo doba je i najbitnije za ovaj tekst iz razloga što sa starenjem dolazi do mogućnosti razvoja povišenog očnog tlaka, katarakte (staračke mrene) te makularne degeneracije.
Sa povišenim očnim tlakom se povezuje nastanak glaukoma koji je vodeći uzrok sljepoće u svijetu. Nema simptoma te se promjena na vidu (gubitak vidnog polja) osjeti tek onda kada je bespovratno oštećen očni živac. Najčešći tip glaukoma je glaukom otvorenog kuta i njegovi uzroci nisu u potpunosti jasni. Pojava očne mrene je najčešće uzrokovana starenjem te se očituje mutnom slikom na oku koje je zahvaćeno. Kako mrena napreduje, tako je slika sve mutnija.
Makularna degeneracija (degeneracija žute pjege) koja je vezana uz dob uništava centralni vid. Ona dolazi u dva oblika, suhi i mokri a 90% slučajeva čine suhi oblik. Nije bolna te se može pogoršavati sporije ili brže, pogoršanje se može dešavati kroz godine prije negoli uništi vid, a u nekim slučajevima progresija se dešava kroz nekoliko mjeseci. Rano otkrivanje i liječenje su ključni za usporavanje gubitka vida. Simptomi poput zamagljenog vida, poteškoće pri gledanju detalja, valovitost inače ravnih linija te problemi sa gledanjem u daljinu su indikacije koje zahtijevaju hitan posjet liječniku.
Zadnja bolest koju bi voljeli spomenuti, a koja uzrokuje varijacije u dioptriji kroz dan je dijabetes. Kod dijabetesa dolazi do česte pojave ječmenca kao i konjuktivitisa ali i raznih upalnih procesa površine oka kao što je upala očne vijeđe. Visoka koncentracija šećera u suzama uzrokuje peckanje ili neugodan osjećaj žarenja. Dijabetes je sistemska bolest, te najviše oštećuje leću oka i rožnicu. Nadamo se kako Vam je ovaj tekst pomogao pri pitanju koliko često treba obavljati kontrolne preglede dioptrije ali i oftalmološke preglede oka i kako ćete naše savjete primjenjivati u vašoj skrbi za najdragocjeniji organ koji imate-organ vida!